В Україні поліцейським можуть дозволити використовувати проти водіїв електрошокери
МВС України пропонує розширити кількість підстав для використання поліцейськими електрошокерів. Кабмін вже затвердив відповідний законопроєкт.
Наразі українські поліцейські, згідно зі статтею 45 Закону “Про Національну поліцію України”, можуть використовувати електрошокери лише у двох випадках. Перший випадок – для відбиття нападу на поліцейського, іншу особу чи об’єкт, який перебуває під охороною. Другий випадок – для відбиття нападу тварини, що загрожує здоров’ю поліцейського чи громадянина.
МВС пропонує додати ще три підстави для використання правоохоронцями електрошокерів. Зокрема, при затриманні особи, підозрюваної у скоєнні кримінального злочину та яка чинить опір при затриманні або намагається втекти; при затриманні особи, яка чинить опір поліцейському; під час затримання особи, яка намагається втекти з-під варти.
Але при цьому не можна буде бити електрошокером по голові, шиї та статевих органах. Така заборона передбачена законопроєктом.
Очікується, що ці нововведення призведуть до зниження кількості застосування поліцейськими вогнепальної зброї, що збереже життя людей.
Законопроєкт, який розширює кількість випадків використання українськими правоохоронцями електрошокерів, ще не зареєстрували у Верховній Раді, тому його текста ще немає в загальному доступі. МВС планує зареєструвати цей законопроєкт у парламенті вже найближчим часом. Чи ухвалять його народні депутати? Поки що сказати важко. Це друга спроба на законодавчому рівні розширити кількість підстав щодо застосування електрошокерів українськими поліцейськими.
Кілька років тому в Україні вже намагалися розширити кількість підстав для застосування поліцейськими електрошокерів. У листопаді 2020 року у Верховній Раді зареєстрували відповідний законопроєкт №4375, ініціатором якого став прем’єр-міністр Денис Шмигаль. Але у квітні 2021 року народні депутати відхилили цей законопроєкт.
Нагадаємо, навесні 2024 року в Україні прийняли новий закон про ОСЦПВ №8300, внаслідок чого у поліцейських стало більше підстав для перевірки наявності у водіїв договору обов’язкового страхування цивільно-правової відповідальності (“автоцивілка”).
Якщо раніше поліцейські могли перевіряти наявність договору ОСЦПВ лише при складанні протоколів про порушення ПДР та оформлення матеріалів ДТП, то тепер вони це повинні робити і під час спостереження за дорожнім рухом, у тому числі шляхом автофіксації. Точніше, у поліції таке право з’явиться після відповідних змін у Кодексі України про адміністративні правопорушення.
Джерело: auto.today.ua