Штраф за перевищення швидкості авто у негоду можна не платити за однієї умови

Радаром TruCam, за допомогою якого вимірюють швидкість автомобілів, поліцейські при високій вологості (дощ, туман, сніг) повинні проводити вимірювання на дистанції від 15 до 61 метра, інакше штраф незаконний. Про це йдеться у постанові Восьмого апеляційного адміністративного суду у справі №569/14235/23.

У липні 2023 року поліцейські зупинили автомобіль Peugeot 3008, який рухався в населеному пункті зі швидкістю 90 км/год, хоча дозволена швидкість становить 50 км/год. Вимірювання швидкості правоохоронці проводили за допомогою радара TruCam. Під час цього порушення правил дорожнього руху йшов дощ.

Щодо водія склали адміністративний протокол за ч.1 ст. 122 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Штраф за нею – 340 грн. Водій оскаржив штраф у суді. Суд першої інстанції став на бік автомобіліста та скасував йому штраф, а Восьмий апеляційний адміністративний суд підтримав рішення суду першої інстанції та залишив без задоволення апеляційну скаргу Департаменту патрульної поліції.

Справа в тому, що для того щоб при вологості (дощ, туман, сніг) вимірювати швидкість автомобілів радаром TruCam, потрібно включити режим “Погана погода”. Це передбачає Розділ I Інструкції до Трукам (Посібник користувача). Під час дощу, туману чи снігу виміряти швидкість автомобілів цим пристроєм потрібно на дистанції від 15 до 61 метра. В іншому випадку не можна гарантувати достовірність даних радара TrueCam під час вимірювання швидкості автомобілів при вологості.

У суді поліція пред’явила як доказ порушення швидкості фотографії з радара TruCam. На них кросовер Peugeot 3008 справді рухався в населеному пункті з перевищенням дозволеної швидкості. Однак до автомобіля було 457 метрів й при цьому йшов дощ. Тому суд скасував штраф.

Штраф за перевищення швидкості авто у негоду можна не платити за однієї умови

В Україні зараз точаться дебати про те, можуть поліцейські під час вимірювання швидкості автомобілів тримати радари TruCam у руках чи їх потрібно використовувати лише стаціонарно (на тринозі). На початку 2024 року у Верховній Раді навіть зареєстрували законопроєкт, згідно з яким радари Трукам потрібно використовувати лише стаціонарно.

Тим часом, у квітні 2024 року один із районних судів міста Харкова у справі №641/1709/24 дійшов висновку, що радари TruCam можна тримати в руках під час вимірювання швидкості транспортних засобів, оскільки це передбачає їхня конструкція. Ці пристрої можна використовувати і стаціонарно, що також передбачає їх конструкція.

Джерело: auto.today.ua