Тріщина на лобовому склі: який штраф та що робити водіям
В Україні деякі водії повідомляють, що поліцейські штрафують їх на 310 гривень, якщо помітять тріщину на лобовому склі автомобіля. Але такий штраф є незаконним, тому його можна оскаржити в судовому порядку.
Не секрет, що інколи поліцейські штрафують водіїв за порушення правил дорожнього руху, яких насправді не було. Правоохоронці можуть оштрафувати водіїв, хоча в деяких випадках достатньо усного попередження або взагалі цього не можна робити на законних підставах.
Така ситуація, наприклад, склалася із покаранням за тріщину на лобовому склі автомобіля. Правоохоронці чомусь вважають, що це порушення передбачене ч.1 ст.121 КУпАП (Управління транспортним засобом, що має технічні несправності, з якими експлуатація його забороняється). Штраф за цією статтею становить 340 грн, а при повторному такому правопорушенні протягом року можуть позбавити водійського посвідчення на строк до шести місяців.
Слід зазначити, що в Україні сколи та тріщини на лобовому склі транспортного засобу не належать до технічних несправностей. Відповідно до пунктів 31.1, 31.3, 31.4 ПДР, тріщина на склі не вважається технічною несправністю, за якої забороняється експлуатація ТЗ.
Проте суди часто підтримують правоохоронців у питанні покарання за тріщину на лобовому склі транспортного засобу. Так, наприклад, у 2023 році Восьмий апеляційний адміністративний суд у справі №464/4433/23 дійшов висновку, що штраф за тріщину на лобовому склі та за відсутність вогнегасника й аптечки повністю законний.
Зокрема, патрульні поліцейські зупинили автомобіль, у якого виявили тріщину на лобовому склі в районі склоочисників. Водій також не пред’явила вогнегасник та аптечку. Правоохоронці вважали, що водій щодо тріщини на склі порушила п.6.8.5 ДСТУ України. Водія оштрафували на 340 грн за ч.1 ст.121 КУпАП.
Водій оскаржила штраф у суді. Але суд першої інстанції її не підтримав. На думку суду першої інстанції, видима тріщина на лобовому склі автомобіля – це порушення по ч.1 ст.121 КУпАП. Восьмий апеляційний адміністративний суд відхилив апеляційну скаргу водія, також вважаючи тріщину на лобовому склі порушенням по ч.1 ст.121 КУпАП.
Чи потрібно оскаржувати в суді такий штраф? Юристи стверджують, що потрібне. Але, як бачимо, це може бути марно. І водій може витратити багато часу та енергії, доводячи в суді свою правоту. Можливо, простіше замінити лобове скло. Тим більше, що тріщина на лобовому склі збільшує ризик ДТП.
Джерело: auto.today.ua