У деяких українців не можна буде вилучати автомобілі для ЗСУ
В Україні пропонують деяких громадян звільнити від військово-транспортного обов’язку. Це передбачає законопроєкт №11319, зареєстрований у Верховній Раді.
Зокрема, згідно із законопроєктом №11319, на потреби ЗСУ не можна вилучати автомобілі у військовослужбовців та їхніх неповнолітніх дітей, у чоловіка/дружини військовослужбовця, а також у членів сімей загиблих (померлих) військовослужбовців.
У пояснювальній записці до законопроєкту №11319 йдеться про те, що держава під час збройної агресії російських окупаційних військ має покращити соціальний та правовий захист військовослужбовців, а також членів їхніх сімей. Це стосується, зокрема, можливості забезпечити транспортну мобільність для військовослужбовців та членів їхніх сімей.
Тому автори законопроєкту №11319 пропонують звільнити військовослужбовців та членів їхніх сімей від військово-транспортного обов’язку, який є обов’язковим під час військового стану.
Законопроєкт №11319 зареєстрували у Верховній Раді 4 червня 2024 року. Наразі він перебуває на розгляді у профільному парламентському Комітеті з питань національної безпеки, оборони та розвідки.
Нагадаємо, 18 травня 2024 року в нашій країні набув чинності новий закон про мобілізацію та військовий облік, який, у тому числі, регулює військово-транспортний обов’язок. Військово-транспортний обов’язок був в Україні і раніше (це передбачає закон про воєнний стан), але новий закон його точніше регулює. Так, наприклад, на потреби ЗСУ можуть вилучити автомобілі та інші транспортні засоби у фізичних осіб, але за умови, що їх декілька у володінні. Якщо у володінні один транспортний засіб, то його не можна вилучати для ЗСУ.
На потреби ЗСУ можуть вилучити лише такі транспортні засоби, які підходять для фронту, для прифронтових районів, для спорудження фортифікацій. Тобто можуть вилучити, наприклад, кросовери, позашляховики, пікапи, спецтехніку, але не седани чи хетчбеки. При вилученні складається відповідний акт, оригінал якого має бути вручений власнику ТЗ. Якщо вилучений на потреби ЗСУ транспортний засіб пошкоджено або знищено, то його власник має право на компенсацію. Але компенсацію виплатять лише після закінчення воєнного стану.
При вилученні автомобіля на потреби ЗСУ проводиться його оцінка. Власник ТЗ може у висновку вартості вказати свої зауваження з приводу ціни. Висновок щодо оцінки вартості транспортного засобу власник може оскаржити в суді.
Джерело: auto.today.ua